İyi Espresso Nasıl Yapılır?

tıklaCafelerimizde içecek hazırlama kısmında hazırladığımız içeceklerin çoğu espresso kullanılarak yapılır. Espressomuz ve diğer içeceklerimizin standart olması için espressomuzun kusursuz ve standartlara uygun olması lazım.
Öncelikle iyi bir espressonun, kullandığımız ekipmanlar ve makinaların kalitesi sayesinde daha da iyi olacağını unutmayın.
Bu, öğütücüden (grinder) başlar, tamper ile devamı gelir son olarakta espresso makinası ile son bulur.
kahve değirmeni
Grinderınız ne kadar kaliteli olursa, kahve mikronları birbiri ile aynı olacak ve kahveniz akarken bazen yoğunlaşıp yavaşlamayacak. Daha sonra sıkıştırma işlemi, yani kaşığımıza (porta filtremize) aldığımız kahveyi sıkıştırma (tepleme) işlemi. Bu işlemi de metal tamper kullanmanızı tavsiye ederim . Pilastik temper kullanmamakta fayda var. Çünkü metal ile daha düzgün sonuçlar alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız onbeş kilogram basınç ile templedikten sonra kahve makinamızın grup süzgeçlerini temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtılması lazım. 1-2 saniye kadar. Daha sonra porta filtremizi kahve makinasına yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen düğmemize basarak işlemi başlatıyoruz. Ve makinamız p bar basınçla kahveye su basacak. Bu zaman zarfında aynı anda kronometremizinde düğmesine basıyoruz. İyi bir espresso yapabilmeniz için süre önemli. 24-30 saniye arasında 30-32 ml kahve almamız lazım. Eğer bu unsurlara uyuyorsa o zaman espressomuz kusursuz bir espressodur.
espresso makinesi
Fakat yürmidört saniyeden erken akmışsa 30 ml espressomuz, doğru demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. 30 saniyeden daha sonra olmuşsa bu kez acı bir tat alırız. Bunların çeşitli nedenleri vardır.
Yirmidört saniyeden daha erken dolduysa
• Templeme işlemini olması gerektiği gibi yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basınç değeri yüksektir.
• Ya da değirmenimiz çok kalın öğütüyordur.

Otuz saniyeden daha geç dolduysa
• Templeme işlemini standart yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da öğütücümüz ince öğütüyordur.
Sorunları giderme
İlk başta kahve makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Eğer 9 bar basınçtan az veya yüksek basınç uyguluyorsa, satıcınızdan yardım isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra doğru buraya tıkla sıkıştırma çok önemli. 15 kg basınç uygulayacak şekilde kolonuzu eğitin. Bundan da şüpheniz yoksa öğütücü kontrolü yaparak standart akışı sağlayabilirsiniz.
Eğer öğütücü kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip bütün adımları baştan süre tutarak tekrar yapın. Doğru ayarı yakalayana kadar. Değirmen markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişebilir.
Eğer değirmeniniz ince öğütüyorsa da ayar yerinden düzeltin. Bu ayarları denemekten korkmayın bir barista’nın bilmesi gereken konuların en başında gelir. Çünkü çekirdek değişikliği olsun hava şartları olsun değirmen ayarını ara ara ayarlamak gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *